im. Eugeniusza Paukszty

Gminna Biblioteka Publiczna im. E. Paukszty w Kargowej 

zaprasza
Pon. - czw.: 10.00 – 18.00
Piątek 12.00 – 20.00 

Czytelnia internetowa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki 

Leśniczówka Pracy Twórczej i Izba Pamięci im. E. Paukszty nad jeziorem Liny w Wielkiej Wsi koło Kargowej zaprasza artystów, twórców ludowych, literatów
do skorzystania z pokoi gościnnych.

Szczegółowe informacje pod numerem tel. 068 35 26 368    

                                                           „Książka – nierozdzielny towarzysz,                                                                           przyjaciel bez interesu,                                                                     domownik bez naprzykrzania ” 

                                                                                            J. Krasicki 1784r.

FILIA W SMOLNIE WIELKIM

zaprasza

Poniedziałek - czwartek: 10.00 - 19.00

Piątek: wolne

Sobota - niedziela: 10.00 - 14.00 (zamiennie jeden dzień w weekend).

 

" Wioska internetowa" czynna w godzinach otwarcia Biblioteki.

 

 

 

HISTORIA BIBLIOTEKI

    Kargowska biblioteka sięga swoimi korzeniami do daty 19 października 1949 r. Jej założycielem i organizatorem był, obecnie już nieżyjący Kazimierz Gabryelczyk, ówczesny kierownik Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wolsztynie, której to nasza biblioteka podlegała zgodnie z ówczesnym podziałem administracyjnym kraju. Pierwszym kierownikiem był Julian Sójka, natomiast lokum biblioteki stanowiło jedno pomieszczenie przy ul. Browarnej 7. Pamiętajmy, że o polską ksiązkę wówczas na Ziemiach Odzyskanych było trudno. Toteż pierwsze egzemplarze pochodziły głownie z darów - na koniec 1949 r. zgromadzono ich około 400 i korzystało z nich 42 czytelników. Biblioteka stopniowo wzbogacała swoje zbiory przez systematyczne zakupy.

    Lata 50-te są okresem rozwoju biblioteki miejskiej oraz powstania punktów bibliotecznych na terenie gminy. W końcu 1959 r., w 10 lat po powstaniu, biblioteka licząca wówczas już 5 324 wol. Obsługiwała 414 czytelników. W roku 1974 dochodzi do reorganizacji sieci bibliotecznej, w wyniku czego Miejska Biblioteka Publiczna przejmuje opiekę merytoryczną nad Filią w Smolnie Wielkim. Przez kolejne lata rośnie liczba czytelników i wypożyczonych książek, rozwija się działalność informacyjna, organizowane  są różne imprezy np. spotkania autorskie, pogawędki, wieczory poezji, konkursy czytelnicze, plastyczne, lekcje biblioteczne.

 

O PATRONIE

Eugeniusz Paukszta (1916 - 1979)- pisarz, publicysta, działacz kultury. Urodził się w Wilnie, tam studiował prawo, filologię polską i historię. Okres wojny spędził na wileńszczyźnie - uczestnik walk podziemia polskiego, żołnierz AK, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Po wojnie w 1947 r. zamieszkał w Poznaniu, gdzie powstała zasadnicza część jego dorobku literackiego. Historia oraz wielkie procesy społeczne i polityczne były podstawowymi czynnikami określającymi tematykę jego twórczości. Paukszta wprowadził do naszej literatury pięknej temat zasiedlania Ziem Zachodnich i Północnych, zwłaszcza Ziemi Lubuskiej oraz Warmii i Mazur. Jako świadek i uczestnik, a zarazem pisarz i historyk poprzez losy ludzkie ukazywał dzieje procesów zasiedlania, integracji i adaptacji kulturowej ludności pochodzącej z różnych regionów. Do znaczących powieści Paukszty poruszających tę problematykę należy zaliczyć: " Wrastanie", " Wszystkie barwy codzienności" i " Przejaśnia się niebo".

Trudne warunki lokalowe stały na przeszkodzie rytmiczności efektywności pracy, długo bowiem biblioteka nie mogła znaleźć stałego lokum. Biblioteka mieściła się na strychu w ratuszu, w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, a w 1989 r. wróciła pod swój pierwotny adres, do wyremontowanego budynku przy ul. Browarnej 7.

W nowej sytuacji polityczno - gospodarczej na początku lat 90- tych upadły wiejskie placówki kulturalne: Kluby Rolnika i Ruchu, przy których istniały powstałe w latach 50- tych punkty biblioteczne. W konsekwencji likwidacji uległy również te punkty.

Z dniem 1 stycznia 1997 r. biblioteka straciła samodzielność i została włączona do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

    Historia biblioteki to nie tylko dzieje jej lokalu i księgozbioru, to również ludzie, którzy w jej kształt włożyli swoją wiedzę, umiejętności i osobiste zaangażowanie. W ciągu tych 60- ciu lat działalności Biblioteki Publicznej w Kargowej pracowało 18 osób.

Wyszukiwanie

© 2009 Wszystkie prawa zastrzeżone.